Bőr és Lélek

A látható

A bőrtüneteket sokkal komplexebbek annál, mintsem hogy egy „csodaszerrel” el tudjuk tüntetni őket. Fáradtságosabb és nehezebb munka utánajárni az okoknak és a beteget egészében kezelni. Legtöbb türelemre és kitartásra talán akkor van szükség, ha a bőrtünetek hátterében pszichés provokáló tényező áll. Ezt azonban csak akkor mondhatjuk ki, ha orvosilag körültekintően az összes egyéb provokáló faktort kizártuk. Persze nincsenek éles határok és az okok keveredhetnek, illetve minden eset egyéni. A beteg, páciens ismerete és komplex vizsgálata elengedhetetlen. Holisztikus szemléletre és társszakmák bevonására is szükség lehet egy bőrbeteg kivizsgálásánál.
Nincsenek mindenkire érvényes általános sémák és csodaszerek. De a másik oldalról megközelítve: szomatikus orvoslás nélkül nem gyógyíthatóak a bőrbetegségek sem, ismerni kell a patológiát, immunológiát, a betegségek patomechanizmusát. A lelki megközelítés ezt nem helyettesítheti. A két szemlélet egymás mellett tud kielégítően működni. Léteznek már pszichodermatológiai team-ek, ahol több szakma képviselteti magát a bőrbetegek gyógyulásának érdekében.
Természetesen sok olyan bőrbetegség is van, mely csak a bőrre lokalizálódik, és nem kell mögötte különösebb megbetegedést vagy lelki eltérést keresnünk, ezeket „egyszerűbb” „gyorsabb” kezelni (pl. verruca vulgaris, onychomycosis, impetio).

A láthatatlan

Sokkal többet foglalkozunk a külsőségekkel, mint a kiváltó okaikkal. Bőrgyógyászként az utóbbiak kutatása érdekel személyreszabottan.
Csodaszerekből, krémekből, lemosókból, szappanokból számtalan található a piacon. Kiváló gyógyszerek és készítmények is vannak közöttük, melyek hatékonysága molekuláris szinten bizonyított. De sokszor sajnos még ezek sem érik el a várt hatást. Miért? A választ csak a betegek egyediségében kell keresni és a pácienst teljes egészében nézni és gyógyítani.
A kozmetikai ipar és sajnos a gyógyszeripar is a gyors megoldásokat hirdeti és fokozza a türelmetlenséget a bizakodó betegekben. Ez egy ördögi kört eredményez: egyik bőrgyógyásztól a másikig, egyik kezelésről a másikig, egyik csodaszerről a másikig…A bőrbetegségek oki kezelése hosszadalmasabb és több türelmet kíván, de az eredmény hosszantartó, a kezelés nem csupán tüneti. A pszichodermatológiai megközelítés aktív hozzáállást kíván a pácienstől is, ez persze „keményebb munka”, mint passzívan kipróbálni egy új „felületkezelést”. Ha a lelki okok építőtégláit kívánjuk megmozgatni, ahhoz erőre van szükség, és lehet, hogy össze is dől a romos ház, de az alapján szép új épülhet.

Hol az összefüggés?

Pszichodermatológiai kórképek

A pszichodermatológia egy új és fejlődő tudomány, mely magában foglalja a bőrgyógyászatot, pszichiátriát, pszichológiát, gyermekgyógyászatot. A pszichodermatológiai betegek gyógyulása érdekében csapatmunkára van szükség a fenti szakterületek (szakemberek) bevonásával.

Kutatások alapján a bőrbetegek 3%-ának van elsődlegesen pszichiátriai megbetegedése. 8%-uk pszichiátriai eltérései rosszabbodnak a kísérő bőrtünetek következményében. A bőrbetegek 14%-ának rosszabbodnak a bőrtünetei pszichés stressz hatására és 17%-uk igényel pszichés támogatást a bőrgyógyászati kezelés mellé.

A bőrbetegek 85%-a jelezte, hogy bőrbetegségük pszichés vetülete nagy részt képvisel betegségükben.

A pszichodermatológiai megbetegedéseknek számos csoportosítása létezik, a leggyakoribb az alábbi osztályozás (Koo JYM. Lee CS nyomán). General approach to evaluating psyvhodermatological disorders, Psychocutaneus medicine 2003.

A pszichodermatózisok

  • Elsődlegesen pszichiátriai eltérések, melyek bőrtünetekkel járnak. A bőrtüneteket a beteg produkálja, a bőr e nélkül tünetmentes lenne, nincsen önálló bőrpatológiai eltérés. Ezek a kórképek a klasszikus pszichodermatológiai megbetegedések, „sztereotípiák”.
    1. Parazitózisok (Eckbom-sy)
    2. Factitia (artefact dermatitis)
    3. Trichotillomania, onychotillomania
    4. Neurotikus excoriatiók
    5. Testképzavarok, evészavarok
    6. OCD
  • Elsődlegesen bőrbetegségek (hajlam, hisztopatológia adott), melyeket szoros kapcsolatban állnak a psziché állapotával. Stressz általában rontja a tüneteket. Pszichofiziológiai eltérések
    1. Psoriasis vulgaris
    2. Acne
    3. Atópiás dermatitis
    4. Hyperhidrosis
    5. Alopecia areata
    6. Pszichogen purpura
    7. Rosacea
    8. Prurigo nodularis
    9. Seborrheás dermatitis
    10. urticaria
  • Bőrbetegségek pszichiátriai tünetekkel. Általában genetikailag meghatározott, vagy krónikus (nehezen vagy alig kezelhető) bőrbetegségek, melyek miatt kialakuló lelki problémák sokkal súlyosabbak a bőrtüneteknél.
    1. Alopecia areata
    2. Albinizmus
    3. Krónikus ekzema
    4. Hemangiomák
    5. Ichthyosis
    6. Psoriasis
    7. Rhinophyma
    8. Vitiligo
  • Egyéb: gyógyszer kiváltotta adverz reakciók (mind a pszichiátriai, mind a bőrgyógyászati gyógyszerek által kiváltott bőr-, vagy pszichés mellékhatások ide tartoznak).

Emócionális trigger faktorok előfordulása gyakori bőrbetegségekben

( Bri YK Sharma, Brig S. Sudarsanan, Maj A Bhatnagar nyomán)

Hyperhidrosis: 100% (másodpercek a stressz és a tünetek kialakulása között)

Lichen simplex chronicus: 98% (napok)

Rosacea: 94% ( 2 nap)

Dyshidrosis: 76% (2 nap a hólyagok megjelenéséig)

Atopiás dermatitis: 70% (másodpercek a viszketés erősödéséig)

Urticaria: 68% (percek)

Psoriasis: 62% (napok)

Acne vulgaris (papulosus): 55% (2 nap)

Seborrheás dermatitis: 41% (napok)

Dermatophytosis: 9% (napok)

Mikor kell pszichodermatológiai szempontból is lépni, és elkezdeni a pszichés kezelést is?

  • Önkép zavar
  • Önbecsülés hiánya, negatív önkép
  • Visszatérő depressziós tünetek
  • Szorongás
  • Kényszercselekvések
  • Tartós alvászavar
  • Pszichológiai stressz
  • Fokozódó bőrviszketés, a bőrgyógyászati kezelés mellett stagnáló, vagy rosszabbodó tünetek
  • Szociális és társas elszigetelődés
  • Szexuális zavar