Étkezés és bőrbetegségek

Van-e összefüggés a bőrtünetek és a táplálkozás között? Bőrbetegséggel élőknek kell-e diétát tartani?

Az interneten található információk áradata végtelen ebben a témában is, de rengeteg téves adat, és akár egészségre káros tanács is felbukkanhat. Aki krónikus bőrbetegségben szenved, minden kapaszkodót megragad a gyógyulása érdekében. Az étkezés kapcsán (is) óvatosnak kell lenni és inkább megkérdezni kezelőorvosunkat, vagy felkeresni egy szakembert (dietetikust, gastroenterológus).

A szakirodalomban található adatok sajnos nem írnak le „csodadiétákat” egyik kórkép esetében sem. Ne higgyünk az azonnali gyógyulást, teljes tünetmentességet hirdető csodaszerekben. Általánosságban kevés dolog mondható el: az egészséges, vitamindús táplálkozás és a bő folyadékbevitel jó hatással van a bőrre is. Egyéb megszorításokat egyénenként érdemes megfigyelni és alkalmazni.

  • Az acne és az alacsony szénhidrát-tartalmú étrend között találtak összefüggést: 12 hetes alacsony szénhidráttartalmú diéta javulást eredményezett a pattanásos bőr állapotában. Érdemes tehát kevés finomított szénhidrátot, sok zöldséget, gyümölcsöt, sovány húst fogyasztani. Egyes vizsgálatok felvetették a tej-és a tejtermékek káros hatását acnés bőrön.
  • Rosaceás betegeknek az értágulatot fokozó, ún. mediátordús ételeket javasolt kerülniük, ezek ugyanis igazoltan rontják a rosaceás bőr állapotát. Hátterében gyomor-bélrendszeri okok is húzódnak. Érdemes tehát az alkohol, kávé, szénsavas italok, likőrök, csokoládé kerülése és mediátormentes étrend tartása.
  • Atópiás dermatitis esetében főképp gyermek korban észlelhető, hogy bizonyos élelmiszerek rontják a bőrtüneteket. Felnőtteknél a pollenekkel keresztreagáló ételek okozhatnak fellángolást a tünetekben (pl parlagfű allergia esetén uborka vagy banán fogyasztása ronthatja a bőrtüneteket). Érdemes még figyelni az igazolt kontakt allergének előfordulását ételekben, italokban (pl. Peru balzsam a Colában).
  • Psoriasisban szenvedő betegek is gyakran próbálkoznak különféle diétákkal. A tudományos vizsgálatok inkább a társult betegségek (magasvérnyomás, cukorbetegség) javulását detektálták, mint sem a bőrtünetek javulását. Előfordul azonban hogy pl. glutén érzékenységhez társul a pikkelysömör, ez esetben a gluténmentes diéta javulást hozhat a bőrtünetekben is.

 

Comments are closed.