A pikkelysömör az egyik leggyakoribb emberi bőrbetegség. Kialakulását feltehetően a bőr veleszületett immunrendszerének túlzott reakciója indítja el, molekuláris szinten „nem megfelelően” játszódnak le azok a folyamatok, melyek a hámsejtek osztódására hatnak, ennek eredményeként –leegyszerűsítve- a bőr hámlása abnormálissá válik. A betegség krónikus lefolyású, nem fertőző! Súlyos esetben az ízületeket is érintheti.
A tünetek elhelyezkedése: könyökök, térdek, hajas fejbőr, fenék, talp, tenyér, körmök. A klinikai megjelenés különböző lehet, a legismertebb a plakkos psoriasis: nagy gyulladt és hámló foltok a fenti régiókban. A tünetek lecseppent viaszfoltra hasonlítanak.
Létezik ún. „guttált” (csepp-szerű) psoriasis, amikor kicsi foltok jelennek meg testszerte.
Olykor a tünetek csak a hajas fejbőrre, vagy tenyérre-talpra lokalizálódnak.
Ízületi érintettség esetén a kéz kisízületei, tér-, csípő-, bokaízület, vagy akár a gerinc kisízületei is fájdalmasak, gyulladtak lehetnek.
A diagnosztika szakember feladata: bőrgyógyászati, rheumatológiai ellátás keretein belül.
Kezelése az adott páciensnél észlelt betegség súlyossági fokához kötött:enyhe esetben helyi kezelés, kiterjedt tünetek és ízületi panaszok esetén szisztémás kezelés (szájon át szedhető, vagy injectiós kiszerelésben adható) is szóba jön. Fényterápia is eredményes lehet. Léteznek már ún. biológiai válaszmódosító terápiák, melye centrumokhoz kötöttek. A modern kezeléssel hosszú távú tünetmentesség érhető el, sajnos a pikkelysömör véglegesen nem gyógyítható.
A pikkelysömör „viselése” rendkívül megterheli a betegek lelkét. A külvilág felé nem szívesen mutatják bőrtüneteiket, elszomorítóan sok előítélettel találkozhatnak, illetve tudatlanságból fakadó negatív érzésekkel. A pikkelysömörös plakk gyulladt, hámlik, laikus szemmel félelmet kelthet, hogy fertőző. Az undor, elhúzódás megtapasztalása traumaként hathat az amúgy is érzékeny léleknek. Nagyon nagy szükség van arra, hogy a pikkelysömörrel élő beteg ne ezeket a rossz tapasztalatokat építse be a lelkébe, illetve a traumákat képes legyen feldolgozni és egy egészséges önképet kialakítani.
A bőrtünetek mélylélektani hátterében az alábbi gondolat húzódhat: vaskos réteget képezek magamon, hogy elhatároljam magamat a külvilágtól. Ezzel védekezem. Ez egy típusmondat, nem lehet általánosítani, de minden bőrbetegség hátterében (és minden más szomatikus betegség hátterében) keresni kell az elhárítást, elfojtást. Mit védek a bőrtünetekkel? Mi van bennem, amit nem tudok érzés szintjén megfogalmazni/megélni, ami feszültséget generál és alakítja a tünetet.
Ami minden krónikus bőrbetegség esetében, itt is lényeges: mikor lobbannak fel a tünetek? Mikor rosszannak, mikor javulnak? Ismerjem magam, járjak utána „belül” is a tüneteket provokáló faktoroknak.
képek forrása:
K Wolff, L Goldsmith, S Katz, B Gilchrest, AS Paller, D Leffell: Fitzpatrick's Dermatology in General Medicine. 7th Edition.