Atópiás dermatitis

Az atópiás dermatitis kialakulása még ma sem pontosan ismert. Genetikai és környezeti faktorok által befolyásolt immunológiai eltérések és a bőr „védelmi kapuinak”, szerkezetének károsodásai vezetnek a betegség kialakulásához.

Gyakori, krónikus gyulladásos bőrbetegség, mely nem fertőző.

Lefolyását külső és belső provokáló faktorok befolyásolhatják.

Megkülönböztetünk ún. atópiás alkatú egyéneket, náluk az asthma, a szénanátha és az atópiás dermatitis gyakrabban fordul elő és családi halmozódást mutathat.

Az atópiás dermatitis legfőbb tünete a bőrszárazság, viszketés és a bőr gyulladása különböző helyeken (pl. kéz, könyökhajlat, arc).A tünetek megjelenése és lokalizációja életkorral változik. Leggyakrabban csecsemőkorban vagy gyermekkorban kezdődik, a felnőttkori kezdet sokkal ritkább. A szakirodalom elkülöníti a gyermekkori és a felnőttkori atópiás ekzemát.

A diagnózis felállítása gyermekorvos, bőrgyógyász feladata, a kezelést személyre szabottan kell elindítani a megfelelő szakmai protokollok szerint. Kiváló gyógyszerek, krémek állnak rendelkezésre, de a laikus kezelésektől óvva intjük a betegeket. Pl. a természetesnek mondott alternatív kezelések olykor többet ártanak, hiszen gyógynövénytartalmuk belobbanthatja a bőr gyulladását.

A betegség, hajlam okai még teljesen nem tisztázottak, és ha tudjuk is a molekuláris-és immunológiai okokat, azokon változtatni nem mindegyiken tudunk.

Az atópiás ekzema hátterében is létfontosságú a provokáló faktorok felderítése és lehetőség szerinti eliminálása. A környezeti provokáló faktorok közül említve néhányat: poratka, az illatanyagok, festékanyagok, színezékek, állatszőr. Bőrgyógyászatokon, allergológiai kivizsgálás keretein belül végeznek különböző teszteket, melyek az allergének provokáló szerepét kimutathatják. Érdemes saját „naplót” is vezetni, hogy mi az, ami rontja a bőrtüneteket.

A bőrtünetek ezen kórkép esetén is oda-vissza hathatnak a lelki folyamatokra.

Az atópiás betegek mindegyike tudja, hogy stressz rontja a bőrtüneteiket. Sok esetben relaxáció vagy masszázs segítheti a stressz oldását.

Ha a bőrtünetek rosszabbodása bizonyos élethelyzethez, lelki problémához, elakadáshoz társul, a bőrtünetek az elfojtott érzelmek „nevében kiáltanak segítségért”.

A meg nem fogalmazott, ki nem mondott érzelmek helyett a test beszél. Sokszor hamarabb jelenik meg, mint ahogy a lelki probléma tudatosul. A lelki gyógyulás a bőrtünetek javulását eredményezi.

A viszkető, gyulladt bőr nagy terhet ró viselőjére, de a teher cipelésében van segítség! Sőt, ahogy feldolgozzuk, a teher csökkenhet, vagy a viselője erősödhet meg oly mértékben hozzá, hogy már könnyűnek érezze.

képek forrása:
K Wolff, L Goldsmith, S Katz, B Gilchrest, AS Paller, D Leffell: Fitzpatrick's Dermatology in General Medicine. 7th Edition.

Comments are closed.