A haj és a szőrzet betegségei külön fejezetet érdemelnek a bőrgyógyászati szakkönyvekben. Itt a pszichés vonatkozásokra koncentrálok egy rövid áttekintést követően.
Mind a hajban, mind a szőrzetben létrejöhetnek mennyiségi-és minőségi változások is, melyeket testtájanként külön meg kell vizsgálni. A fokozott szőrnövekedés hátterében (különösen ha acnéhoz, PCO-hoz társul) belgyógyászati, hormonális zavar állhat, endokrinológiai kivizsgálás javasolt.
A hajhullások csoportosítása megkülönböztet hegesedő-és nem hegesedő alopeciákat. A hegesedő hajhiányok sajnos maradandóak, ebbe a csoportba gyulladásos, autoimmun bőrbetegségek fejbőrt érintő formái tartoznak (lupus vulgaris, DLE, sarcoidosis, morphea), illetve különböző traumák utáni állapot (égés, fagyás, besugárzás).
A nem hegesedő alopeciák visszafordítható folyamatok, de az ok megtalálása, a diagnózis felállítása szakember feladata, sok esetben szükség van a haj mikroszkópos vizsgálatára, esetleg mikrobiológiai tenyésztésre is (bakteriális vagy felületes gombás fertőzések esetén).
A nem hegesedő alopeciák közé tartozik az androgen alopecia, az időskori alopecia, az alopecia areata.
A haj kihullása a behatást követően azonnal (azonnali hajhullás) jelentkezhet: pl. bizonyos gyógyszerek, kemoterápia vagy hő hatására. Ez esetben 1-2 hét alatt hullanak ki a hajszálak.
Gyakrabban fordul elő, hogy a behatást követően csak 2-4 hónappal észlelhető a hajhullás, ez esetben a következő okok deríthetőek ki: pajzsmirigybetegség, vashiány, bakteriális góc, fehérjeszegény étrend). Terhersségben és a szoptatási időszakban normális jelenség lehet.
Az alopecia areata körülírt, nem hegesedő szőrzetvesztés a hajas fejbőrön és test bármely területén. Oka nem teljesen tisztázott, genetikai hajlam, autoimmun folyamat, endokrin eltérés, pszichés stressz állhatnak a hátterében. Gyakran társul egyéb autoimmun betegségekkel: thyreoiditis, vitiligo, myasthenia gravis, anaemia perniciosa, I. típusú diabetes mellitus. A bőrgyógyászati terápiás lehetőségek száma egyre bővül, természetesen az alapbetegség kezelése elengedhetetlen. Spontán remisszió vagy progresszió bármikor előfordulhat.
Az alopecia areata nagy pszichés terhet jelent, melynek könnyítésére javasolt a pszichoterápia, autogen trening, relaxációs terápiák, hipnoterápia.
A hajhullás kezelésénél fontos tudni a páciensnek, hogy megfelelő kezelés mellet is lassú a várt eredmény, hiszen a hajciklus folyamatához alkalmazkodik. Türelem!
A trichotillomania a hajszálak pszichés okból való kihúzása, impulzus kontroll zavar betegség, kezelése teljes egészében a pszichológus, pszichoterapeuta feladata. Gyermekeknél gyakoribb, gyakran családi problémák miatti elfojtott érzelmek tünetképzése a gyermeken.
képek forrása:
K Wolff, L Goldsmith, S Katz, B Gilchrest, AS Paller, D Leffell: Fitzpatrick's Dermatology in General Medicine. 7th Edition.